+30 2810 371071

Δελφινια Ηρακλειου 2003

Ο Κολυμβητικός Όμιλος «Δελφίνια Ηρακλείου 2003» ιδρύθηκε τον Ιούνιο του 2003. Ιδρυτικά μέλη των «Δελφινιών» είναι οι δύο προπονητές και καθηγητές Φυσικής Αγωγής με ειδικότητα στην κολύμβηση, Αγαπητός Μηναδάκης και Μάριος Χριστοδουλάκης. Αρωγός στην προσπάθεια τους και η παλαιότερη παράγοντας του Υγρού Στίβου στην πισίνα του Ηρακλείου κ. Μαίρη Μηναδάκη που από την πρώτη στιγμή ανέλαβε τα καθήκοντα της Εφόρου Κολύμβησης των «Δελφινιών».

Πολύ γρήγορα τα «Δελφίνια» …βγήκαν στον αφρό και έπαιξαν πρωταγωνιστικό ρόλο στον Υγρό Στίβο, όχι μόνο σε επίπεδο Κρήτης. Έτσι στις τάξεις του αγωνιστικού τμήματος συμπεριλαμβάνονται εξαιρετικοί κολυμβητές και κολυμβήτριες που διακρίνονται τόσο για τις επιδόσεις και τις θέσεις τους στα πανελλήνια πρωταθλήματα όσο και για την άρτια τεχνική τους κατάρτιση. Ο Αγαπητός Μηναδάκης και ο Μάριος Χριστοδουλάκης έχουν αναλάβει το σύνολο των τμημάτων των «Δελφινιών», από την πισίνα εκμάθησης, το τμήμα αρχαρίων, τα προαγωνιστικά, το αγωνιστικό και τους ενήλικες. Τα «Δελφίνια Ηρακλείου 2003» λαμβάνουν μέρος σε όλες τις διοργανώσεις  που περιλαμβάνονται στο Καλεντάρι της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδος και, μάλιστα, με πρωταγωνιστικό ρόλο.  

Κορυφαία στιγμή για τα «Δελφίνια Ηρακλείου 2003» ήταν τα δύο πανελλήνια ρεκόρ από τον Μαρίνο Φτυλάκη και την Μελίνα Τροχαλάκη. Τα «Δελφίνια» ασχολούνται αποκλειστικά με την ανάπτυξη της κλασικής κολύμβησης με σεβασμό στο άθλημα και τις αρχές του και σημειώνοντας σημαντικές επιτυχίες σε πανελλαδικό επίπεδο, αφού οι αθλητές τους συμμετέχουν σε μεγάλους τελικούς, με σπουδαίους χρόνους και κερδίζουν μετάλλια σε μεγάλα πρωταθλήματα! 

Στην τελευταία Ημερίδα Ορίων «Τσέτσο Γκολομεέβ 2017» που έγινε στο Εθνικό Κολυμβητήριο Ηρακλείου στις 17 & 18 Ιουνίου, τα Δελφίνια πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση.

Η κολυμβήτρια Τροχαλάκη Μαρία πέτυχε όριο Προεθνικής Ομάδας στα 100μ. Ελεύθερο με χρόνο 59.65 και επιπλέον προστέθηκαν ακόμα 2 κολυμβητές οι οποίοι εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στους Πανελλήνιους Αγώνες, ο Μανδαλάκης Νίκος και η Τσαγκαράκη Ιωάννα.

Σε αυτούς τους Αγώνες τα Δελφίνια κατέκτησαν 4 Χρυσά, 6 Ασημένια & 3 Χάλκινα Μετάλλια και σημείωσαν πολλά ατομικά ρεκόρ.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής αυτών των Αγώνων ήταν ο Κρίστιαν Γκολομεέβ, ο οποίος παραβρέθηκε στο Ηράκλειο για να τιμήσει τη μνήμη του πατέρα του, κάνοντας δύο σπουδαίες κούρσες στα 50μ. Ελεύθερο και 50μ. Πεταλούδα.

Σε ένα κατάμεστο κολυμβητήριο, ο Κρίστιαν αποθεώθηκε από τον κόσμο σαν «δικό του» παιδί και φωτογραφήθηκε, μίλησε και μοίρασε αυτόγραφα σε κάθε μικρό κολυμβητή που τον πλησίαζε.

Ο Κρίστιαν Γκολομεέβ μαζί με τον Οδυσσέα Μελαδίνη ο οποίος παραβρέθηκε επίσης στο Κολυμβητήριο Ηρακλείου, είναι στους 20 ταχύτερους κολυμβητές του Κόσμου.

Τα Δελφίνια Ηρακλείου ευχαριστούν τη Διοικούσα Επιτροπή του ΕΑΚ Ηρακλείου για την αγορά των Ηλεκτρονικών Πινάκων.

Συγχαρητήρια στον Κολυμβητικό Όμιλο Ηρακλείου για την άρτια Διοργάνωση!!

Συγχαρητήρια στους κολυμβητές-τριες μας!! Καλή συνέχεια στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα!!

Αναλυτικά οι χρόνοι και οι θέσεις των κολυμβητών μας:

Κοτίτσας Βασίλης (ΠΑΟΚ) : 6ος στα 50μ. Ελ. (26.25), 4ος στα 100μ. Ελ. (57.07), 7ος στα 200μ. Ελ. (2.10.78)

Κωνσταντουλάκης Αλέξης (ΠΑΟΚ) : 7ος στα 50μ. Ελ. (26.40), 5ος στα 100μ. Ελ. (57.17), 6ος στα 200μ. Ελ. (2.10.40)

Βαμβουκάκης Νίκος (ΠΑΟΚ) : 2ος στα 50μ. Πρ. (32.42), 2ος στα 100μ. Πρ. (1.10.46), 8ος στα 200μ. Πρ. (2.46.85)

Καγιαμπάκης Αντώνης : 16ος στα 50μ. Ελ. (27.20), 10ος στα 50μ. Πετ. (29.91)

Μανδαλάκης Νίκος : 12ος στα 50μ. Ελ. (26.97)

Θαλασσινάκης Γιώργος : 8ος στα 50μ. Πετ. (29.46)

Χριστοφακάκης Αντώνης : 33ος στα 50μ. Πρ. (38.47), 20ος στα 100μ. Πρ. (1.25.07), 15ος στα 200μ. Πρ. (3.01.15)

Πετράκης Νίκος : 26ος στα 50μ. Ελ. (28.87), 16ος στα 100μ. Ελ. (1.02.19), 6ος στα 50μ. Υπτ. (33.00), 5ος στα 100μ. Υπτ. (1.10.52), 2ος στα 200μ. Υπτ. (2.30.09)

Τζαγκαράκης Νίκος : 17ος στα 50μ. Πρ. (35.38), 12ος στα 100μ. Πρ. (1.18.40), 17ος στα 200μ. Πρ. (3.03.79)

Πιτσικάκης Λευτέρης : 12ος στα 100μ. Ελ. (1.00.51)

Τουρής Πέτρος : 58ος στα 50μ. Ελ. (33.94), 37ος στα 100μ. Ελ. (1.22.17)

Γαλάνης Αριστείδης : 17ος στα 50μ. Πετ. (31.34), 11ος στα 100μ. Πετ. (1.08.32)

Κατσαμάνης Ζαχαρίας : 57ος στα 50μ. Ελ. (33.91)

Αναστασάκης Γιάννης : 75ος στα 50μ. Ελ. (44.55)

Δανδουλάκης Σταύρος : 61ος στα 50μ. Ελ. (35.02)

Τροχαλάκη Μελίνα (ΟΣΦΠ) : 3η στα 50μ. Ελ. (27.80), 2η στα 100μ. Ελ. (1.02.13), 2η στα 50μ. Υπτ. (31.86), 1η στα 50μ. Πετ. (30.03)

Τροχαλάκη Μαρία (ΟΣΦΠ) : 1η στα 50μ. Ελ. (27.28), 1η στα 100μ. Ελ. (59.65), 1η στα 200μ. Ελ. (2.13.82)

Παπαδάκη Μαρία (ΠΑΟΚ) : 7η στα 50μ. Ελ. (28.80), 3η στα 100μ. Ελ. (1.02.46), 5η στα 200μ. Ελ. (2.19.67)

Παπαδάκη Θάλεια (Υδροκίνηση) : 3η στα 100μ. Πρ. (1.22.01), 3η στα 50μ. Πρ. (36.26)

Πιστικάκη Αριστέα : 8η στα 100μ. Πρ. (1.26.56)

Τουρή Ελένη : 14η στα 50μ. Ελ. (30.73), 9η στα 100μ. Ελ. (1.06.51)

Λαγκουβάρδου Μάρθα : 9η στα 50μ. Πρ. (40.22), 7η στα 100μ. Πρ. (1.25.26), 4η στα 200μ. Πρ. (3.01.06)

Βούρλου Αρετή : 10η στα 50μ. Πρ. (40.44), 12η στα 100μ. Πρ. (1.30.14), 11η στα 200μ. Πρ. (3.22.71)

Παπαδημητρίου Ηλέκτρα : 12η στα 50μ. Πρ. (41.56), 13η στα 100μ. Πρ. (1.31.05), 8η στα 200μ. Πρ. (3.12.03)

Παντερμαράκη Ελένη : 15η στα 100μ. Ελ. (1.13.30), 10η στα 50μ. Πετ. (35.80), 8η στα 100μ. Πετ. (1.20.51)

Χριστοφακάκη Κάλια : 7η στα 50μ. Πρ. (40.00), 6η στα 100μ. Πρ. (1.24.04), 2η στα 200μ. Πρ. (2.58.99)

Μαρή Πελαγία : 13η στα 50μ. Πρ. (42.32), 16η στα 100μ. Πρ. (1.34.07), 9η στα 200μ. Πρ. (3.16.05)

Μουντουράκη Νίκη : 20η στα 50μ. Ελ. (32.27), 13η στα 100μ. Ελ. (1.08.53), 9η στα 200μ. Ελ. (2.26.15)

Μαμάκη Μαρία : 20η στα 50μ. Πρ. (44.62), 18η στα 100μ. Πρ. (1.36.88), 13η στα 200μ. Πρ. (3.25.61)

Κατσαράκη Ευτυχία : 48η στα 50μ. Ελ. (41.44), 21η στα 100μ. Ελ. (1.37.91), 16η στα 50μ. Υπτ. (42.53)

Τσαγκαράκη Ιωάννα : 12η στα 50μ. Ελ. (30.61)

Κανάκη Μιχαέλα : 32η στα 50μ. Ελ. (35.95)

Αθανασάκη Έλενα : 25η στα 50μ. Ελ. (33.71)

Αθανασάκη Μαρία : 24η στα 50μ. Ελ. (33.25)

Αναστασάκη Καλλιόπη : 50η στα 50μ. Ελ. (42.70)

Γαβριλάκη Δέσποινα : 45η στα 50μ. Ελ. (40.13)

Το Σαββατοκύριακο 17 & 18 Ιουνίου 2017 θα διεξαχθούν οι Κολυμβητικοί Αγώνες "Τσέστο Γκολομεέβ 2017" από τον Κολυμβητικό Όμιλο Ηρακλείου με συνδιοργανωτή την Περιφέρεια Κρήτης και το Δήμο Ηρακλείου.

Τα Δελφίνια Ηρακλείου συμμετέχουν με τους εξής κολυμβητές-τριες:

Κοτίτσας Βασίλης (ΠΑΟΚ), Κωνσταντουλάκης Αλέξης (ΠΑΟΚ), Βαμβουκάκης Νίκος (ΠΑΟΚ), Καγιαμπάκης Αντώνης, Μανδαλάκης Νίκος, Θαλασσινάκης Γιώργος, Χριστοφακάκης Αντώνης, Πετράκης Νίκος, Τζαγκαράκης Νίκος, Πιτσικάκης Λευτέρης, Τουρής Πέτρος, Γαλάνης Αριστείδης, Κατσαμάνης Ζαχαρίας, Μανιαδής Κων/νος, Αναστασάκης Γιάννης, Παναγιωτάκης Ρουσέτος, Δανδουλάκης Σταύρος, Γωνιανάκης Μιχάλης, Τροχαλάκη Μελίνα (ΟΣΦΠ), Τροχαλάκη Μαρία (ΟΣΦΠ), Παπαδάκη Μαρία (ΠΑΟΚ), Πιστικάκη Αριστέα, Τουρή Ελένη, Κανάκη Μιχαέλα, Λαγκουβάρδου Μάρθα, Βούρλου Αρετή, Παπαδημητρίου Ηλέκτρα, Παντερμαράκη Ελένη, Χριστοφακάκη Κάλια, Μαρή Πελαγία, Μουντουράκη Νίκη, Μαμάκη Μαρία, Κατσαράκη Ευτυχία,Παπαδάκη Θάλεια, Αθανασάκη Έλενα, Αθανασάκη Μαρία, Γαβριλάκη Δέσποινα, Μανιαδή Εύα, Αναστασάκη Καλλιόπη, Δερμιτζάκη Μαρία.

Τα Δελφίνια Ηρακλείου τιμούν τη μνήμη του σπουδαίου αθλητή, προπονητή, γονιού και δάσκαλου Τσέτσο Γκολομεέβ που τύγχανε φίλος και αρωγός της προσπάθειάς μας το 2003.