+30 2810 371071

Δελφινια Ηρακλειου 2003

Ο Κολυμβητικός Όμιλος «Δελφίνια Ηρακλείου 2003» ιδρύθηκε τον Ιούνιο του 2003. Ιδρυτικά μέλη των «Δελφινιών» είναι οι δύο προπονητές και καθηγητές Φυσικής Αγωγής με ειδικότητα στην κολύμβηση, Αγαπητός Μηναδάκης και Μάριος Χριστοδουλάκης. Αρωγός στην προσπάθεια τους και η παλαιότερη παράγοντας του Υγρού Στίβου στην πισίνα του Ηρακλείου κ. Μαίρη Μηναδάκη που από την πρώτη στιγμή ανέλαβε τα καθήκοντα της Εφόρου Κολύμβησης των «Δελφινιών».

Πολύ γρήγορα τα «Δελφίνια» …βγήκαν στον αφρό και έπαιξαν πρωταγωνιστικό ρόλο στον Υγρό Στίβο, όχι μόνο σε επίπεδο Κρήτης. Στις τάξεις του αγωνιστικού τμήματος συμπεριλαμβάνονται εξαιρετικοί κολυμβητές και κολυμβήτριες που διακρίνονται τόσο για τις επιδόσεις και τις θέσεις τους στα πανελλήνια πρωταθλήματα όσο και για την άρτια τεχνική τους κατάρτιση. Ο Αγαπητός Μηναδάκης και ο Μάριος Χριστοδουλάκης έχουν αναλάβει το σύνολο των τμημάτων των «Δελφινιών», από την πισίνα εκμάθησης, το τμήμα αρχαρίων, τα προαγωνιστικά, το αγωνιστικό τμήμα και τους Masters. 

Τα Δελφίνια ασχολούνται αποκλειστικά με την ανάπτυξη της κλασσικής κολύμβησης με σεβασμό στο άθλημα και τις αρχές του σημειώνοντας σημαντικές επιτυχίες σε Πανελλήνιους Αγώνες όλων των κατηγοριών, σε Πανελλήνιους Αγώνες Ανοιχτής θάλασσας, σε Πανελλήνιους Αγώνες Βετεράνων (Masters), σε Πανελλήνια Σχολικά Πρωταθλήματα, σε Βαλκανικούς Αγώνες, σε Διεθνείς Αγώνες Multination Youth & Junior, σε Παγκόσμιες Γυμνασιάδες, σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα και σε άλλους Διεθνείς αγώνες και Meetings.

Κορυφαίες στιγμές για τα «Δελφίνια Ηρακλείου 2003» ήταν τα πανελλήνια ρεκόρ από τον Μαρίνο Φτυλάκη και την Μελίνα Τροχαλάκη στο Grand Prix του Αγ. Νικολάου το 2015, το χάλκινο μετάλλιο της Μαρίας Τροχαλάκη στα Multination Youth (Πειραιάς 2017), το ασημένιο μετάλλιο της Μελίνας Τροχαλάκη στους Βαλκανικούς Αγώνες Νέων (Σόφια 2017), το ασημένιο μετάλλιο της Μαρίας Τροχαλάκη στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα (Μαρόκο 2018), τα πανελλήνια ρεκόρ και η 5η θέση της Σύλιας Χιώτη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης ΑμεΑ (Δουβλίνο 2018). Το πανελλήνιο ρεκόρ της Κάλιας Κανόγκα στο GRAND PRIX του Αγ. Νικολάου το 2018.

 

Με μία αποστολή 17 κολυμβητών –τριών που κατάφερε να κερδίσει 6 μετάλλια αλλά και να πλασαριστεί 17 φορές στην 8άδα η ομάδα των Δελφινιών συμμετείχε στους κολυμβητές αγώνες «Πρώτα αθλητές και μετά Πρωταθλητές» με διοργανωτή των Ολυμπιακό Πειραιώς. Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 1-2 Απριλίου στο Εθνικό Κλειστό Κολυμβητήριο Πειραιά «Πέτρος Καπαγέροφ» με τη συμμετοχή 50 σωματείων από όλη την Ελλάδα και 1500 κολυμβητών. Τα «Δελφίνια Ηρακλείου» ήταν προσκεκλημένα του ΟΣΦΠ ενώ την αποστολή συνόδευσε ο προπονητής Αγαπητός Μηναδάκης. Με τις θέσεις που κατέλαβαν αλλά και με τους χρόνους που έκαναν διακρίθηκαν οι κολυμβητές Κάλλια Κανόγκα στα 50, 100, 200 ελεύθερο και ο Ανδρέας Μουλακάκης στα 50, 100 πεταλούδα και 50 ύπτιο.

Τα αποτελέσματα αναλυτικά είναι: Αγόρια 50μ. Ελεύθερο - Σταματάκης Μιχάλης: 10ος με χρόνο 34.97 (ΑΓ12) - Φραγκάκης Μανώλης: 9ος με χρόνο 36.87 (ΑΓ11) - Φασουλάς Γιάννης: 7ος με χρόνο 39.94 (ΑΓ10) - Σβυρινάκης Νίκος: 5ος με χρόνο 40.36 (ΑΓ9) - Φραγκάκης Γιώργος: 22ος με χρόνο 44.62 (ΑΓ9) 50μ. Πεταλούδα - Μουλακάκης Ανδρέας: 3ος με χρόνο 37.88 (ΑΓ11) - Φραγκάκης Μανώλης: 19ος με χρόνο 45.96 (ΑΓ11) 50μ. Ύπτιο - Μουλακάκης Ανδρέας: 2ος με χρόνο 39.28 (ΑΓ11) 50μ. Πρόσθιο - Μερσυνιάς Στέλιος: 9ος με χρόνο 51.40 (ΑΓ10) - Σβυρινάκης Νίκος: Ακυρώθηκε (48.57) (ΑΓ9) 100μ. Ελεύθερο - Σταματάκης Μιχάλης: 13ος με χρόνο 1.17.21 (ΑΓ12) - Φραγκάκης Μανώλης: 12ος με χρόνο 1.23.33 (ΑΓ11) - Παπαδάκης Κων/νος : 4ος με χρόνο 1.21.12 (ΑΓ10) - Καλώστος Νίκος: 7ος με χρόνο 1.25.45 (ΑΓ10) - Φασουλάς Γιάννης:9ος με χρόνο 1.27.17 (ΑΓ10) - Φραγκάκης Γιώργος: 14ος με χρόνο 1.48.19 (ΑΓ9) 100μ. Πρόσθιο - Μερσυνιάς Στέλιος: 7ος με χρόνο 1.51.62 (ΑΓ10)

100μ. Πεταλούδα - Μουλακάκης Ανδρέας: 2ος με χρόνο 1.27.84 (ΑΓ11) 200μ. Ελεύθερο - Σταματάκης Μιχάλης: 12ος με χρόνο 2.52.93 (ΑΓ12) - Παπαδάκης Κων/νος : 4ος με χρόνο 2.58.28 (ΑΓ10) - Καλώστος Νίκος: 6ος με χρόνο 3.01.20 (ΑΓ10) Κορίτσια 50μ. Ελεύθερο - Κανόγκα Κάλια: 3η με χρόνο 32.20 (ΚΡ12) - Καλώστου Έλενα: 15η με χρόνο 37.71 (ΚΡ12) - Ασημομύτη Εύα: 33η με χρόνο 55.98 (ΚΡ9) 50μ. Πρόσθιο - Χιωτάκη Ελευθερία: 5η με χρόνο 43.67 (ΚΡ12) - Παπαδάκη Ελισσάβετ: 13η με χρόνο 49.10 (ΚΡ12) - Φασουλά Βιργινία: 15η με χρόνο 51.99 (ΚΡ11) - Σβυρινάκη Κατερίνα: 18η με χρόνο 57.91 (ΚΡ10) - Ασημομύτη Εύα: 11η με χρόνο 1.03.65 (ΚΡ9) 100μ. Ελεύθερο - Κανόγκα Κάλια: 1η με χρόνο 1.09.66 (ΚΡ12) - Καλώστου Έλενα: 19η με χρόνο 1.21.54 (ΚΡ12) - Παπαδάκη Ελισάβετ: 30η με χρόνο 1.32.97 (ΚΡ12) - Καλώστου Μαρία: 12η με χρόνο 1.29.49 (ΚΡ10) 100μ. Πρόσθιο - Χιωτάκη Ελευθερία: 7η με χρόνο 1.36.48 (ΚΡ12) - Παπαδάκη Ελισάβετ: 10η με χρόνο 1.46.35 (ΚΡ12) - Φασουλά Βιργινία: 13η με χρόνο 1.52.33 (ΚΡ11) 200μ. Ελεύθερο - Κανόγκα Κάλια: 2η με χρόνο 2.31.21 (ΚΡ12) - Καλώστου Έλενα: 13η με χρόνο 2.55.43 (ΚΡ12) - Καλώστου Μαρία: 9η με χρόνο 2.57.24 (ΚΡ10) 200μ. Πρόσθιο - Χιωτάκη Ελευθερία: 4η με χρόνο 3.25.17 (ΚΡ120 - Φασουλά Βιργινία: 8η με χρόνο 3.49.73 (ΚΡ11)

*Τα «Δελφίνια Ηρακλείου» ευχαριστούν τον team manager του τμήματος κολύμβησης του Ολυμπιακού ΣΦΠ κ. Σπύρο Μπιτσάκη για την άρτια διοργάνωση και την πολύτιμη βοήθεια και συμπαράσταση του.

''Σάρωσαν'' τις θέσεις του βάθρου στους Σχολικούς Αγώνες 2017, οι κολυμβητές των Δελφινιών.

Οι Αγώνες πραγματοποιήθηκαν την Τρίτη 28 Μαρτίου στο Εθνικό Κολυμβητήριο Ηρακλείου.

Από τα Δελφίνια συμμετείχαν 18 κολυμβητές-τριες αντιπροσωπεύοντας τα Σχολεία τους.

Αναλυτικά οι συμμετοχές και οι θέσεις ήταν οι εξής:

-Τροχαλάκη Μαρία: 1η θέση στα 100μ. Ελεύθερο (1ο Γυμνάσιο Ηρακλείου)

-Λαγκουβάρδου Μάρθα: 1η θέση στα 200μ. Πρόσθιο (1ο Γυμνάσιο Γαζίου)

-Χριστοφακάκη Κάλια: 1η θέση στα 100μ. Πρόσθιο (4ο Γυμνάσιο Ηρακλέιου)

-Κωνσταντουλάκης Αλέξης: 1η θέση στα 100μ. Ελεύθερο (6ο Γυμνάσιο Ηρακλείου)

-Βαμβουκάκης Νίκος: 1η θέση στα 100μ. Πρόσθιο (8ο Γυμνάσιο Ηρακλείου)

-Μουντουράκη Νίκη: 1η θέση στα 200μ. Ελεύθερο (Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου)

-Τζαγκαράκης Νίκος: 2η θέση στα 100μ. Πρόσθιο (1ο Γυμνάσιο Γαζίου)

-Πετράκης Νίκος: 2η θέση στα 200μ. Ύπτιο (2ο Γυμνάσιο Ηρακλείου)

-Πιτσικάκης Λευτέρης: 2η θέση στα 50μ. Ελεύθερο (8ο Γυμνάσιο Ηρακλείου)

-Γιαννακάκης Μιχάλης: 3η θέση στα 50μ. Ελεύθερο (4ο Γυμνάσιο Ηρακλείου)

-Μαρή Πελαγία: 3η θέση στα 200μ. Μ.Α. (1ο Γυμνάσιο Γαζίου)

-Γαλάνης Αριστείδης: 3η θέση στα 100μ. Πεταλούδα (1ο Γυμνάσιο Ηρακλείου)

-Τουρής Πέτρος: 4η θέση στα 100μ. Ελέυθερο (4ο Γυμνάσιο Ηρακλείου)

-Παντερμαράκη Ελένη: 4η θέση στα 100μ. Πεταλούδα (12ο Γυμνάσιο Ηρακλείου)

-Χριστοφακάκης Αντώνης: 5η θέση στα 100μ. Πρόσθιο (4ο Γυμνάσιο Ηρακλείου)

-Παπαδημήτριου Ηλέκτρα: 100μ. Πρόσθιο (4ο Γυμνάσιο Ηρακλείου)

-Κατσαράκη Ευτυχία: 50μ. Ελεύθερο (4ο Γυμνάσιο Ηρακλείου)

-Μαμάκη Μαρια: 100μ. Πρόσθιο (2ο Γυμνάσιο Ηρακλείου)

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!!!!!!!