+30 2810 371071

Δελφινια Ηρακλειου 2003

Ο Κολυμβητικός Όμιλος «Δελφίνια Ηρακλείου 2003» ιδρύθηκε τον Ιούνιο του 2003. Ιδρυτικά μέλη των «Δελφινιών» είναι οι δύο προπονητές και καθηγητές Φυσικής Αγωγής με ειδικότητα στην κολύμβηση, Αγαπητός Μηναδάκης και Μάριος Χριστοδουλάκης. Αρωγός στην προσπάθεια τους και η παλαιότερη παράγοντας του Υγρού Στίβου στην πισίνα του Ηρακλείου κ. Μαίρη Μηναδάκη που από την πρώτη στιγμή ανέλαβε τα καθήκοντα της Εφόρου Κολύμβησης των «Δελφινιών».

Πολύ γρήγορα τα «Δελφίνια» …βγήκαν στον αφρό και έπαιξαν πρωταγωνιστικό ρόλο στον Υγρό Στίβο, όχι μόνο σε επίπεδο Κρήτης. Στις τάξεις του αγωνιστικού τμήματος συμπεριλαμβάνονται εξαιρετικοί κολυμβητές και κολυμβήτριες που διακρίνονται τόσο για τις επιδόσεις και τις θέσεις τους στα πανελλήνια πρωταθλήματα όσο και για την άρτια τεχνική τους κατάρτιση. Ο Αγαπητός Μηναδάκης και ο Μάριος Χριστοδουλάκης έχουν αναλάβει το σύνολο των τμημάτων των «Δελφινιών», από την πισίνα εκμάθησης, το τμήμα αρχαρίων, τα προαγωνιστικά, το αγωνιστικό τμήμα και τους Masters. 

Τα Δελφίνια ασχολούνται αποκλειστικά με την ανάπτυξη της κλασσικής κολύμβησης με σεβασμό στο άθλημα και τις αρχές του σημειώνοντας σημαντικές επιτυχίες σε Πανελλήνιους Αγώνες όλων των κατηγοριών, σε Πανελλήνιους Αγώνες Ανοιχτής θάλασσας, σε Πανελλήνιους Αγώνες Βετεράνων (Masters), σε Πανελλήνια Σχολικά Πρωταθλήματα, σε Βαλκανικούς Αγώνες, σε Διεθνείς Αγώνες Multination Youth & Junior, σε Παγκόσμιες Γυμνασιάδες, σε Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα και σε άλλους Διεθνείς αγώνες και Meetings.

Κορυφαίες στιγμές για τα «Δελφίνια Ηρακλείου 2003» ήταν τα πανελλήνια ρεκόρ από τον Μαρίνο Φτυλάκη και την Μελίνα Τροχαλάκη στο Grand Prix του Αγ. Νικολάου το 2015, το χάλκινο μετάλλιο της Μαρίας Τροχαλάκη στα Multination Youth (Πειραιάς 2017), το ασημένιο μετάλλιο της Μελίνας Τροχαλάκη στους Βαλκανικούς Αγώνες Νέων (Σόφια 2017), το ασημένιο μετάλλιο της Μαρίας Τροχαλάκη στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα (Μαρόκο 2018), τα πανελλήνια ρεκόρ και η 5η θέση της Σύλιας Χιώτη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης ΑμεΑ (Δουβλίνο 2018). Το πανελλήνιο ρεκόρ της Κάλιας Κανόγκα στο GRAND PRIX του Αγ. Νικολάου το 2018.

 

Το Δ.Σ. των Δελφινιών Ηρακλείου, οι προπονητές και οι αθλητές μας, σας εύχονται φως και αγάπη στη ζωή σας!!

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ & ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!

Στην διασυλλογική ημερίδα που διοργάνωσαν τα Δελφίνια στις 20-21 Απριλίου 2019, στο Εθνικό Κολυμβητήριο Ηρακλείου, συμμετείχαν τα κολυμβητικά σωματεία ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Αγ. Νικολάου, ΝΟ Ηρακλείου, ΟΦΗ, ΚΟΗ, Ωρίωνας, Τρίτωνας, ΑΟ Πρωταθλητές, Ωκεανός, Ηράκλειο ’91, Αργοναύτες και ΕΓΟΗ.

Οι κολυμβητές μας είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν καινούρια αγωνίσματα με ικανοποιητικά αποτελέσματα και πολλά ατομικά ρεκόρ, παρότι βρίσκονται σε περίοδο κούρασης.

Οι αγώνες έγιναν με καλές καιρικές συνθήκες και τη συμμετοχή 478 κολυμβητών-τριων.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των κολυμβητών μας:

Αγόρια

Λιανουδάκης Γιώργος: 50μ. Πετ. (38.75 Α.Ρ.), 100μ. Πρ. (1.26.73), 200μ. Πρ. (3.05.68)

Μερσυνιάς Στέλιος: 50μ. Πρ. (42.61 Α.Ρ.), 200μ. Πρ. (3.14.87 Α.Ρ.)

Παπαδάκης Κων/νος: 50μ. Ελ. (32.48), 100μ. Ελ. (1.10.60 Α.Ρ.), 200μ. Μ.Α. (3.02.44 Α.Ρ.)

Μαλλιωτάκης Γιώργος: 100μ. Πρ. (1.36.36), 50μ. Ελ. (36.09 Α.Ρ.)

Φραγκάκης Γιώργος: 200μ. Ελ. (3.21.22 Α.Ρ.), 400μ. Ελ. (7.15.41 Α.Ρ.)

Σβυρινάκης Νίκος: 50μ. Πετ. (43.37 Α.Ρ.), 200μ. Ελ. (2.53.53 Α.Ρ.), 200μ. Μ.Α. (3.21.36 Α.Ρ.)

Βαμβουκάκης Μάνος: 200μ. Ελ. (3.39.69), 50μ. Πρ. (59.63 Α.Ρ.)

Κυπραίος Γιώργος: 50μ. Ελ. (35.81 Α.Ρ.), 400μ. Ελ. (6.30.51)

Χιωτάκης Στέφανος: 100μ. Πρ. (1.56.62 Α.Ρ.), 200μ. Μ.Α. (3.31.27)

Μουλακάκης Νίκος: 50μ. Πετ. (54.50 Α.Ρ.), 50μ. Ελ. (40.06 Α.Ρ.)

Μονιάκης Μιχάλης: 50μ. Ελ. (58.12 Α.Ρ.)

Μαρής Ζαχαρίας: 50μ. Πρ. (1.03.76 Α.Ρ.), 50μ. Υπτ. (1.03.02 Α.Ρ.)

Τζαγκαράκης Χριστόφορος: 50μ. Ελ. (1.04.49 Α.Ρ.)

Μαρζέλος Γιώργος: 50μ. Ελ. (1.08.20 Α.Ρ.)

Κορίτσια

Καγιαμπάκη Κατερίνα: 50μ. Πετ. (36.37), 100μ. Πετ. (1.19.81 Α.Ρ.), 800μ. Ελ. (10.47.38 Α.Ρ.)

Αξιώτη Κων/να: 50μ. Πετ. (51.46 Α.Ρ.), 400μ. Ελ. (6.11.43), 200μ. Μ.Α. (3.23.02 Α.Ρ.)

Σβυρινάκη Κατερίνα: 200μ. Ελ. (3.00.29 Α.Ρ.), 50μ. Ελ. (39.63), 800μ. Ελ. (13.14.16 Α.Ρ.)

Μαμάκη Εμμανουέλα: 200μ. Υπτ. (3.18.79 Α.Ρ.), 100μ. Υπτ. (1.32.56 Α.Ρ.), 50μ. Υπτ. (40.51 Α.Ρ.)

Γεωργουλάκη Άννα: 200μ. Ελ. (2.44.49 Α.Ρ.), 50μ. Ελ. (35.46 Α.Ρ.), 100μ. Ελ. (1.17.69 Α.Ρ.)

Δαδούση Μαρίνα:100μ. Πρ. (1.51.61 Α.Ρ.), 50μ. Πρ. (50.07 Α.Ρ.), 200μ. Μ.Α. (3.31.73 Α.Ρ.)

Αλεξανδρή Ειρήνη: 50μ. Πετ. (43.25 Α.Ρ.), 400μ. Ελ. (6.15.92 Α.Ρ.), 100μ. Ελ. (1.20.87 Α.Ρ.)

Ασημομύτη Εύα: 50μ. Πετ. (56.23 Α.Ρ.), 400μ. Ελ. (6.38.16 Α.Ρ.), 100μ. Ελ. (1.31.30)

Κοκοβάκη Αριστέα: 200μ. Ελ. (3.21.60), 400μ. Ελ. (7.14.51 Α.Ρ.)

Πλευράκη Ιωάννα: 200μ. Ελ. (3.05.12 Α.Ρ.), 100μ. Ελ. (1.26.15 Α.Ρ.)

Μπογδανίδη Άννα: 100μ. Ελ. (1.31.58 Α.Ρ.)

Μπογδανίδη Μαγδαλένα: 50μ. Πρ. (1.03.09 Α.Ρ.)

Βούρτση Ελευθερία: 50μ. Πρ. (54.75 Α.Ρ.), 50μ. Υπτ. (47.56 Α.Ρ.)

Φανουράκη Αφροδίτη: 50μ. Ελ. (1.02.21 Α.Ρ.)

Ταμπακάκη Μαρία: 50μ. Ελ. (1.19.18 Α.Ρ.)

Βασιλειάδη Δέσποινα: 50μ. Πετ. (47.10 Α.Ρ.), 400μ. Ελ. (6.52.79 Α.Ρ.), 200μ. Μ.Α. (3.34.51 Α.Ρ.)

Βασιλειάδη Μαρίνα: 50μ. Ελ. (36.87 Α.Ρ.), 100μ. Ελ. (1.28.22 Α.Ρ.)

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!!