+30 2810 371071

Στις 24 Μαϊου 2019 πραγματοποιήθηκε η ημερίδα ορίων αγωνιστικών κατηγοριών, με διοργανωτή τον Ωκεανό Ηρακλείου, στο Εθνικό κολυμβητήριο Ηρακλείου.

Οι αγώνες έγιναν σε δύο αγωνιστικές ενότητες, όπου στην απογευματινή ενότητα οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν καθόλου καλές αφού επικρατούσαν ισχυροί άνεμοι και για άλλη μία φορά οι κολυμβητές της Κρήτης ζημιώθηκαν. 

Τα Δελφίνια συμμετείχαν με 13 κολυμβητές και κολυμβήτριες δοκιμάζοντας καινούρια αγωνίσματα και κατακτώντας νέα όρια για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Αγόρια

Πετράκης Νίκος (ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ): 800μ. Ελ. (9.31.66)

Χριστοφακάκης Αντώνης: 50μ.Πετ. (32.03), 50μ. Πρ. (37.60)

Μαυρογιάννης Γιώργος: 200μ. Ελ. (2.17.25)

Κουμιανάκης Γιάννης: 50μ. Ελ. (30.46), 100μ. Ελ. (1.06.90)

Σταματάκης Μιχάλης: 50μ. Ελ. (30.63 Α.Ρ.), 100μ. Ελ. (1.05.85 Α.Ρ.)

Μουλακάκης Ανδρέας: 50μ. Ελ. (33.32), 100μ. Ελ. (1.10.84 Α.Ρ.), 200μ. Ελ. (2.35.27)

Κορίτσια

Χριστοφακάκη Κάλια (ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ): 50μ. Ελ. (29.26)

Μουντουράκη Νίκη (ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ): 200μ. Ελ. (2.23.03)

Παπαδημητρίου Ηλέκτρα: 50μ. Πρ. (41.81)

Γενειατάκη Μικαέλα: 200μ. Πετ. (3.09.41 Α.Ρ.)

Παπουτσάκη Μαρία: 100μ. Πρ.(1.34.68), 200μ. Πρ. (3.19.54 Α.Ρ.)

Κυπραίου Στέλλα: 100μ. Ελ. (1.16.05), 200μ. Ελ. (2.38.80), 800μ. Ελ. (11.24.66 Α.Ρ.)

Μαμάκη Μαρία: 50μ. Πρ. (42.26), 100μ. Πρ. (1.34.45), 200μ. Πρ. (3.16.77 Α.Ρ.)

Παπουτσάκη Μαρία

Γενειατάκη Μιχαέλα

Κυπραίου Στέλλα

Σταματάκης Μιχάλης

Στις 18 & 19 Μαϊου 2019, πραγματοποιήθηκε από την Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδας και την ΠΕΚΥΚ-Ρ, η 1η θερινή ημερίδα ορίων και ημερίδα προαγωνιστικών κατηγοριών 9-12 ετών, στο Εθνικό Κολυμβητήριο Ηρακλείου.

Τα Δελφίνια με 50 κολυμβητές-τριες πραγματοποίησαν μία καλή εμφάνιση με πολλά ατομικά ρεκόρ.

Άλλος ένας κολυμβητής μας εξασφάλισε την συμμετοχή του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στην κατηγορία Παμπαίδων Β’, ο Σπύρος Πετράκης στα 50μ.-100μ.-200μ. Ύπτιο, ανεβάζοντας τον αριθμό των συμμετοχών των Δελφινιών στις 20.

Αυτό το Σαββατοκύριακο είχαμε μία ακόμα συμμετοχή των Δελφινιών στο Διεθνές Μίτινγκ ‘Ακρόπολις’ όπου ο Μιχάλης Γιαννακάκης στα 50μ. Ελεύθερο και με χρόνο 25.24 ήρθε 32ος. Με τη συμμετοχή του στα ‘Νιόβεια’, στα ‘Βενιζέλεια’ και στο ‘Ακρόπολις’, ο κολυμβητής μας αποκόμισε μεγάλες εμπειρίες οι οποίες θα τον ωφελήσουν στο μέλλον.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των κολυμβητών-τριων μας:

Προαγωνιστικά

Αγόρια

Λιανουδάκης Γιώργος: 50μ. Πρ. (39.04), 100μ. Πρ. (1.24.48 Α.Ρ.), 200μ. Πρ. (3.05.37)

Παπαδάκης Κων/νος: 50μ. Ελ. (31.63 Α.Ρ.), 100μ. Ελ. (1.10.57 Α.Ρ.), 200μ. Ελ. (2.30.31 Α.Ρ.)

Παρασύρης Θωμάς: 50μ. Ελ. (1.05.11 Α.Ρ.), 50μ. Υπτ. (1.19.79 Α.Ρ.)

Μαλλιωτάκης Γιώργος: 50μ. Πρ. (44.89), 100μ. Πρ. (1.38.97), 200μ. Πρ. (3.25.97)

Σβυρινάκης Νίκος: 50μ. Υπτ. (40.05 Α.Ρ.), 100μ. Υπτ. (1.28.52 Α.Ρ.), 200μ. Υπτ. (3.06.3 Α.Ρ.7)

Βαμβουκάκης Μάνος: 100μ. Ελ. (1.37.35 Α.Ρ.), 200μ. Ελ. (4.13.09), 50μ. Πρ. (59.02 Α.Ρ.)

Κυπραίος Γιώργος: 200μ. Ελ. (2.56.87), 400μ. Ελ. (6.00.17 Α.Ρ.)

Χιωτάκης Στέφανος: 100μ. Ελ. (1.22.24), 50μ. Πετ. (48.89 Α.Ρ.)

Μουλακάκης Νίκος: 50μ. Ελ. (40.06), 100μ. Ελ. (1.27.53 Α.Ρ.)

Μονιάκης Μιχάλης: 50μ. Ελ. (56.71 Α.Ρ.)

Τζαγκαράκης Χριστόφορος: 50μ. Ελ. (54.76 Α.Ρ.)

Μαρζέλος Γιώργος: 50μ. Ελ. (1.06.00 Α.Ρ.)

Κορίτσια

Καγιαμπάκη Κατερίνα: 50μ. Ελ. (31.34 Α.Ρ.), 400μ. Ελ. (5.20.83), 800μ. Ελ. (10.48.70)

Αξιώτη Κων/να: 50μ. Ελ. (35.19 Α.Ρ.), 100μ. Ελ. (1.19.00 Α.Ρ.), 200μ. Ελ. (2.48.89 Α.Ρ.)

Σβυρινάκη Κατερίνα: 50μ. Ελ. (37.91 Α.Ρ.), 100μ. Ελ. (1.22.86 Α.Ρ.), 200μ. Ελ. (3.00.97)

Μαμάκη Εμμανουέλα: 100μ. Ελ. (1.17.54 Α.Ρ.), 50μ. Υπτ. (40.56)

Γεωργουλάκη Άννα: 50μ. Ελ. (33.82 Α.Ρ.), 400μ. Ελ. (5.48.60 Α.Ρ.), 200μ. Μ.Α. (3.18.84 Α.Ρ.)

Μιχελιδάκη Ειρήνη: 100μ. Ελ. (1.22.67 Α.Ρ.), 50μ. Υπτ. (39.97 Α.Ρ.), 100μ. Υπτ. (1.27.55 Α.Ρ.)

Δαδούση Μαρίνα: 50μ. Ελ. (35.23), 100μ. Ελ. (1.19.39 Α.Ρ.), 100μ. Πρ. (1.58.75)

Αλεξανδρή Ειρήνη: 100μ. Ελ. (1.21.41), 200μ. Ελ. (2.57.69 Α.Ρ.), 200μ. Υπτ. (3.06.80 Α.Ρ.)

Ασημομύτη Εύα: 100μ. Ελ. (1.29.72 Α.Ρ.), 200μ. Ελ. (3.10.63 Α.Ρ.), 100μ. Υπτ. (1.45.30 Α.Ρ.)

Κοκοβάκη Αριστέα: 100μ. Ελ. (1.30.65), 200μ. Ελ. (3.14.22 Α.Ρ.)

Πλευράκη Ιωάννα: 50μ. Ελ. (40.07 Α.Ρ.), 100μ. Ελ. (1.27.37)

Βούρτση Ελευθερία: 50μ. Ελ. (40.42), 100μ. Ελ. (1.32.57 Α.Ρ.)

Βασιλειάδη Μαρίνα: 100μ. Ελ. (1.30.23), 200μ. Ελ. (3.10.05 Α.Ρ.), 100μ. Υπτ. (1.38.18 Α.Ρ.)

Βασιλειάδη Δέσποινα: 100μ. Ελ. (1.24.88 Α.Ρ.), 200μ. Ελ. (3.09.17 Α.Ρ.), 100μ. Υπτ. (1.35.21 Α.Ρ.)

Μαρή Θεανώ: 50μ. Ελ. (50.64 Α.Ρ.), 100μ. Ελ. (1.50.77 Α.Ρ.)

Φανουράκη Αφροδίτη: 50μ. Υπτ. (1.06.53 Α.Ρ.)

Ταμπακάκη Μαρία: 50μ. Ελ. (1.03.78 Α.Ρ.), 50μ. Πρ. (1.09.88 Α.Ρ.)

Αγωνιστικά

Αγόρια

Μπαλαμούτσος Νίκος (ΠΑΟΚ): 50μ. Ελ. (26.00), 50μ. Πρ. (31.04 Α.Ρ.), 100μ. Πρ. (1.11.03), 200μ. Μ.Α. (2.27.19)

Πετράκης Νίκος (ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ): 50μ. Ελ. (26.75 Α.Ρ.), 1.500μ. Ελ. (18.22.24 Α.Ρ.)

Χριστοφακάκης Αντώνης: 50μ. Ελ. (28.60 Α.Ρ.), 50μ. Υπτ. (35.92 Α.Ρ.), 100μ. Πρ. (1.24.37)

Σαββάκης Βασίλης: 100μ. Ελ. (1.01.38), 200μ. Ελ. (2.12.19)

Μαυρογιάννης Γιώργος: 50μ. Ελ. (28.40 Α.Ρ.), 100μ. Ελ. (1.01.60 Α.Ρ.), 200μ. Ελ. (2.14.44 Α.Ρ.)

Πετράκης Σπύρος: 50μ. Υπτ. (35.06 Α.Ρ.), 100μ. Υπτ. (1.17.06 Α.Ρ.), 200μ. Υπτ. (2.45.13 Α.Ρ.)

Κουμιανάκης Γιάννης: 50μ. Ελ. (29.63 Α.Ρ.), 100μ. Ελ. (1.06.24 Α.Ρ.), 200μ. Ελ. (2.29.39 Α.Ρ.)

Σταματάκης Μιχάλης: 50μ. Ελ. (30.70 Α.Ρ.), 100μ. Ελ. (1.06.21 Α.Ρ.), 200μ. Ελ. (2.26.70)

Μουλακάκης Ανδρέας: 50μ. Ελ. (32.81 Α.Ρ.), 100μ. Ελ. (1.11.86 Α.Ρ.), 200μ. Ελ. (2.35.16 Α.Ρ.), 50μ. Υπτ. (37.93 Α.Ρ.)

Μαρής Μάνος: 50μ. Ελ. (41.41 Α.Ρ.), 100μ. Ελ. (1.40.69 Α.Ρ.)

Πεδιαδιτάκης Λεωνίδας: 50μ. Ελ. (37.95 Α.Ρ.), 100μ. Ελ. (1.25.23 Α.Ρ.)

Βασιλάκης Γιώργος: 50μ. Ελ. (35.90), 100μ. Ελ. (1.18.88 Α.Ρ.)

Κορίτσια

Χριστοφακάκη Κάλλια (ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ): 50μ. Ελ. (29.10), 100μ. Ελ. (1.01.55 Α.Ρ.), 1.500μ. Ελ. (19.42.44 Α.Ρ.)

Κανόγκα Κάλλια (ΟΣΦΠ): 50μ. Ελ. (30.30 Α.Ρ.), 400μ. Ελ. (4.45.33), 1.500μ. Ελ. (18.22.10)

Μουντουράκη Νίκη (ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ): 50μ. Ελ. (30.91), 100μ. Ελ. (1.05.21), 800μ. Ελ. (10.06.97 Α.Ρ.)

Χιωτάκη Ελευθερία: 100μ. Ελ. (1.10.65 Α.Ρ.), 200μ. Πρ. (3.01.30)

Γενειατάκη Μιχαέλα: 100μ. Ελ. (1.08.54), 50μ. Πετ. (32.40 Α.Ρ.), 100μ. Πετ. (1.17.12 Α.Ρ.)

Παπουτσάκη Μαρία: 50μ. Πρ. (43.38), 100μ. Πρ. (1.34.24 Α.Ρ.), 200μ. Πρ. (3.20.92 Α.Ρ.)

Κυπραίου Στέλλα: 50μ. Ελ. (33.42 Α.Ρ.), 100μ. Ελ. (1.13.65 Α.Ρ.), 200μ. Ελ. (2.37.04 Α.Ρ.), 400μ. Ελ. (5.31.76)

Μαμάκη Μαρία: 50μ. Πρ. (42.27), 200μ. Πρ. (3.16.88 Α.Ρ.)

Κοκοβάκη Χρύσα: 50μ. Πρ. (42.86), 100μ. Πρ. (1.35.52 Α.Ρ.), 200μ. Πρ. (3.23.53 Α.Ρ.)

Πετράκης Σπύρος

Γιαννακάκης Μιχάλης

Το Σαββατοκύριακο 18-19 Μαϊου 2019, διοργανώνεται από την Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδας και την ΠΕΚΥΚ-Ρ, η 1η θερινή ημερίδα ορίων και ημερίδα προαγωνιστικών κατηγοριών 9-12 ετών, στο Εθνικό Κολυμβητήριο Ηρακλείου.

Οι αγώνες θα γίνουν σε τέσσερις αγωνιστικές ενότητες.

Τα Δελφίνια θα συμμετέχουν με 58 κολυμβητές-τριες.

Αναλυτικά οι συμμετοχές:

Προαγωνιστικά

Λιανουδάκης Γιώργος, Παπαδάκης Κων/νος, Παρασύρης Θωμάς, Μαλλιωτάκης Γιώργος, Φραγκάκης Γιώργος, Σβυρινάκης Νίκος, Βαμβουκάκης Μάνος, Κυπραίος Γιώργος, Φραγκιαδάκης Μηνάς, Χιωτάκης Στέφανος, Μουλακάκης Νίκος, Μαρής Γιώργος, Μονιάκης Μιχάλης, Μαρής Ζαχαρίας, Τζαγκαράκης Χριστόφορος, Μαρζέλος Γιώργος

Καγιαμπάκη Κατερίνα, Αξιώτη Κων/να, Σβυρινάκη Κατερίνα, Μαμάκη Εμμανουέλα, Γεωργουλάκη Άννα, Μιχελιδάκη Ειρήνη, Δαδούση Μαρίνα, Αλεξανδρή Ειρήνη, Ασημομύτη Εύα, Κοκοβάκη Αριστέα, Πλευράκη Ιωάννα,  Γλακουσάκη Ιωάννα, Βούρτση Ελευθερία, Βασιλειάδη Μαρίνα, Παπαδάκη Άρτεμις, Παπαδάκη Λυδία, Βασιλειάδη Δέσποινα, Μαρή Θεανώ, Φανουράκη Αφροδίτη, Ταμπακάκη Μαρία 

Αγωνιστικά

Αλεξανδρής Απόστολος (ΠΑΟΚ), Μπαλαμούτσος Νίκος (ΠΑΟΚ), Πετράκης Νίκος (ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ), Χριστοφακάκης Αντώνης, Σαββάκης Βασίλης, Μαυρογιάννης Γιώργος, Πετράκης Σπύρος, Φραγκάκης Μανώλης, Κουμιανάκης Γιάννης, Σταματάκης Μιχάλης, Μουλακάκης Ανδρέας, Μαρής Μάνος, Τσικνάκης Αλέξανδρος, Πεδιαδιτάκης Λεωνίδας, Βασιλάκης Γιώργος

Χριστοφακάκη Κάλλια (ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ), Κανόγκα Κάλλια (ΟΣΦΠ), Μουντουράκη Νίκη (ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ), Χιωτάκη Ελευθερία, Γενειατάκη Μιχαέλα, Παπουτσάκη Μαρία, Κυπραίου Στέλλα, Μαμάκη Μαρία, Κοκοβάκη Χρύσα

Στο κορυφαίο ελληνικό Διεθνές μίτινγκ κολύμβησης 'Ακρόπολις' θα συμμετέχει ο Μιχάλης Γιαννακάκης, το τριήμερο 17-19 Μαϊου 2019 στο ΟΑΚΑ.

Τον αγώνα διοργανώνει η Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδας με τη συμμετοχή 305 κολυμβητών από την Ελλάδα και την Τουρκία.

Στον συγκεκριμένο αγώνα αγωνίζονται μέλη των Προεθνικών Ομάδων και οι 40 καλύτερες επιδόσεις όλων των κατηγοριών σε πισίνα 50 μέτρων.

Ο κολυμβητής μας Μιχάλης Γιαννακάκης (ΠΑΟΚ) θα αγωνιστεί στα 50μ. Ελεύθερο. 

Καλή Επιτυχία Μιχάλη!!

Το διήμερο 4-5/5/2019, διεξήχθησαν οι 18οι Διεθνείς Βενιζέλειοι Αγώνες Κολύμβησης οι οποίοι ήταν και οι συναρπαστικότεροι των τελευταίων ετών.

Η Διοργάνωση ήταν εξαιρετική και οι επιδόσεις πολύ υψηλές όμως την παράσταση έκλεψε ο Κρίστιαν Γκολομέεβ ο οποίος πέτυχε και το όριο στα 50μ. Ελεύθερο (22.15) για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στην Κορέα τον Ιούλιο.

Το κολυμβητήριο ήταν κατάμεστο και τις δύο μέρες και οι θεατές απόλαυσαν εξαιρετικές κούρσες με την συμμετοχή πολύ σπουδαίων κολυμβητών και κολυμβητριών.

Στους αγώνες συμμετείχαν 181 κολυμβητές από 30 σωματεία της Ελλάδας και της Κύπρου.

Τα Δελφίνια συμμετείχαν με 14 κολυμβητές-τριες και κατέκτησαν ένα Ασημένιο μετάλλιο με την Κάλια Κανόγκα (ΟΣΦΠ) και πήραν μέρος σε 21 τελικούς.

Ο προπονητής μας Αγαπητός Μηναδάκης σε δήλωσή του ανέφερε: 'Οι 18οι Βενιζέλειοι Αγώνες αναβάθμισαν τους κολυμβητές μας και κολυμπήσαμε σε 21 τελικούς. Το επίπεδο ήταν πολύ υψηλό. Τα παιδιά έκαναν πολλά ατομικά ρεκόρ παρ'όλη την κούραση της προετοιμασίας του Πάσχα και έδειξαν ένα εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο. Προχωράμε σωστά, η προσπάθειά μας συνεχίζεται. Συγχαρητήρια στον Ναυτικό Όμιλο Χανίων για την άψογη διοργάνωση και την εξαιρετική φιλοξενία'.

Αναλυτικά οι θέσεις και οι επιδόσεις των κολυμβητών μας:

Αγόρια

Γιαννακάκης Μιχάλης (ΠΑΟΚ) : 8ος 50μ. Ελ. (25.04), 13ος στα 100μ. Ελ. (56.10)

Τζαγκαράκης Νίκος (ΠΑΟΚ): 8ος στα 50μ. Πρ. (34.43), 11ος στα 100μ. Πρ. (1.16.93)

Πρασανάκης Μιχάλης (ΠΑΟΚ) : 6ος στα 50μ. Πρ. (31.93), 6ος στα 100μ. Πρ. (1.09.88), 5ος στα 200μ. Πρ. (2.35.32)

Αλεξανδρής Απόστολος (ΠΑΟΚ) : 5ος στα 100μ. Υπτ. (1.02.30 Α.Ρ.), 4ος στα 50μ. Υπτ. (29.24 Α.Ρ.), 5ος στα 200μ. Υπτ. (2.17.82)

Μπαλαμούτσος Νίκος (ΠΑΟΚ) : 17ος στα 50μ. Πετ. (28.44 Α.Ρ.), 8ος στα 100μ. Πρ. (1.10.76), 4ος στα 50μ. Πρ. (31.37)

Πετράκης Νίκος (ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ): 7ος στα 800μ. Ελ. (9.23.57), 7ος στα 200μ. Υπτ. (2.22.19), 10ος στα 100μ. Υπτ. (1.07.99)

Σαββάκης Βασίλης: 7ος στα 400μ. Μ.Α. (5.07.72 Α.Ρ.), 8ος στα 200μ. Πετ. (2.35.65), 12ος στα 200μ. Μ.Α. (2.26.70 Α.Ρ.)

Φραγκάκης Μανώλης: 27ος στα 200μ. Ελ. (2.19.55 Α.Ρ.), 28ος στα 100μ. Ελ. (1.03.31 Α.Ρ.), 26ος στα 50μ. Ελ. (28.82)

Κορίτσια

Σύλια Χιώτη: στα 100μ. Πρ. (1.23.63), 12η στα 50μ. Πρ. (38.42), 12η στα 200μ. Πρ. (3.03.26)

Χριστοφακάκη Κάλλια (ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ): στα 200μ. Ελ. (2.13.95), 10η στα 50μ. Ελ. (29.01), στα 100μ. Ελ. (1.02.21)

Κανόγκα Κάλλια (ΟΣΦΠ): στα 400μ. Ελ. (4.40.68), στα 1.500μ. Ελ. (18.27.37), στα 800μ. Ελ. (9.40.14)

Μουντουράκη Νίκη (ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ): 20η στα 100μ. Ελ. (1.05.82), 14η στα 200μ. Ελ. (2.20.49), στα 400μ. Ελ. (4.55.52 Α.Ρ.)

Χιωτάκη Ελευθερία: 13η στα 50μ. Πρ. (38.46 Α.Ρ.), 11η στα 100μ. Πρ. (1.25.40), 9η στα 200μ. Πρ. (2.59.69 Α.Ρ.)

Γενειατάκη Μιχαέλα: 20η στα 100μ. Πετ. (1.18.75 Α.Ρ.), 13η στα 200μ. Πετ. (3.19.94), 22η στα 50μ. Πετ. (33.42 Α.Ρ.)

Κάλια Κανόγκα

Απόστολος Αλεξανδρής

Μιχάλης Πρασανάκης

Νίκος Μπαλαμούτσος, Μιχάλης Πρασανάκης, Νίκος Τζαγκαράκης

Κάλια Χριστοφακάκη

Μιχάλης Γιαννακάκης

Νίκη Μουντουράκη

Βασίλης Σαββάκης

Νίκος Πετράκης

Σύλια Χιώτη

Μιχαέλα Γενειατάκη

Ελευθερία Χιωτάκη

Μανώλης Φραγκάκης